Práh jižní Morava, z. ú. zahajuje nový projekt s názvem „Práh – prevence v oblasti duševního zdraví v Jihomoravském kraji“, který se zaměřuje na podporu duševního zdraví u žáků základních škol, studentů středních škol a jejich rodičů. Realizace projektu probíhá od 1. května 2024 do 31. června 2025, kdy ho finančně podporuje Jihomoravský kraj.
Cílem projektu je posílení prevence duševního zdraví, a to prostřednictvím tří typů specifických programů. Ty jsou zaměřeny na žáky 7., 8. a 9. tříd základních škol, studenty středních škol a rodiče dospívajících. Stane se tak ve vybraných regionech Jihomoravského kraje, včetně Brna, Brna venkova, Hodonínska, Znojemska a Břeclavska.
Programy prevence cílí na posílení čtyř oblastí, které jsou pro prevenci duševního zdraví u dospívajících klíčové. Které to jsou, přibližuje metodik programů a psycholog Mgr. Jiří Šupa, Ph.D.: “Zaprvé jde o péči o vlastní duševní zdraví, zadruhé o dovednost rozpoznat psychické potíže, a za třetí je třeba umět vyhledat odbornou pomoc, pokud člověk potřebuje podporu. Tyto tři oblasti jdou ruku v ruce se čtvrtou – snížením stigmatizace duševních obtíží. Bez destigmatizace bychom se totiž o duševních potížích vůbec nemohli bavit.”
Programy prevence, které organizuje Práh jižní Morava, povedou vyškolení preventisté. Ti budou dospívající programy provázet, moderovat řízené diskuze a řídit interaktivní aktivity. Nebudou na to ale sami. Lektorování programů se totiž zúčastní i lidé s vlastní zkušeností s duševními obtížemi. Ti dospívajícím přiblíží, jak se může člověk s duševními potížemi cítit, s čím se může potýkat, ale i to, že se může zotavit a žít naplněný život.
Na programy prevence pro žáky a studenty se Práh jižní Morava nezaměřil náhodou. Podpora duševního zdraví dětí a dospívajících je totiž klíčovou součástí Národního akčního plánu pro duševní zdraví 2020-2030. Odborné studie ukazují, že většina duševních onemocnění se rozvíjí mezi 12. a 24. rokem života, přičemž včasná detekce a intervence jsou zásadní. Nedostatek odborného personálu a koordinace mezi pedopsychiatry a školami činí prevenci v této oblasti obzvláště důležitou.
Program prevence finančně podpořil Jihomoravský kraj.
Tisková zpráva ke stažení