Podpořte pomoc dětem v psychické krizi na Znojemsku

Na Znojemsku chybí rychlá a efektivní pomoc pro děti v psychické krizi. Dlouhé čekací doby na odborníky a nedostatečná podpora po hospitalizaci mohou mít závažné následky.

  • Tým zkušených odborníků (zdravotní sestry, terapeuti, sociální pracovníci) přijede až k dítěti domů, aby poskytl podporu jemu i celé rodině.
  • Náš tým je připraven zasáhnout rychle a přímo v prostředí dítěte, které se ocitlo v krizi. Poskytujeme terénní podporu dětem prožívajícím náročné psychické situace, rodinné problémy, násilí či zanedbávání. Naším cílem je okamžitě zmírnit krizi a zabránit jejímu prohloubení, které by mohlo vést k hospitalizaci nebo dokonce k ohrožení života dítěte.
  • Tým využívá při práci metody, které dětem usnadní vyjádření potřeb a vlastních pocitů i v krizové situaci.

Práh jižní Morava, z. ú. podporuje již 25 let duševní zdraví dětí i dospělých v Jihomoravském kraji (mimo Vyškovska). Nabízí pomoc lidem s psychickými obtížemi v základních životních oblastech, jako jsou získání a udržení práce, schopnost samostatně bydlet, pečovat o své zdraví i mezilidské vztahy, vzdělávat se a smysluplně trávit volný čas.

14 TÝMŮ ODBORNÍKŮ NA DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
250 zaměstnanců a 1000 podpořených klientů ročně; 7 týmů v Brně, 3 týmy v regionech,
4 týmy zaměřené na podporu v oblasti bydlení

4 KAVÁRNY A 3 VÝROBNÍ DÍLNY
pracovní místa pro lidi handicapem nebo se zkušeností s duševními obtížemi

PROGRAMY PREVENCE PRO DĚTI A STUDENTY V JMK
podpora duševního zdraví a včasný záchyt psychických obtíží u mladých

PROVOZ 2 CENTER DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
V BRNĚ
ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a
s Psychiatrickou nemocnicí Brno

SPOLUPRÁCE S MINISTERSTVY
spolupracujeme na nových přístupech a tvorbě standardů péče, udáváme směr
v tvorbě systému péče o duševní zdraví v ČR

ČLEN ASOCIACE KOMUNITNÍCH SLUŽEB V OBLASTI PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
vliv na zlepšování podpory dětí a dospělých
s duševními obtížemi v celé České republice a pomoc se zaváděním inovativních postupů

TERÉNNÍ TÝM REGION JIH
od roku 2016 ve Znojmě pomáhá lidem
s psychickými obtížemi od 11 do 80 let
a podporuje jejich blízké

TÝM PODPORY BYDLENÍ ZNOJMO
od roku 2021 provozuje chráněné bydlení pro lidi s duševními obtížemi ve Znojmě

VÍCE NEŽ 700 PŘÍBĚHŮ
týmy Prahu ve Znojmě pomohly již více než 700 lidem s psychickými obtížemi

SPOLUPRÁCE S LŮŽKOVÝMI PSYCHIATRICKÝMI ZAŘÍZENÍMI
smluvní spolupráce s Dětskou psychiatrickou nemocnicí Velká Bíteš a Centrem krizové péče FN Brno, cílená podpora dětí po hospitalizaci

VZNIK KOMUNITNÍHO TÝMU DĚTSKÉHO DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ
V roce 2025 vznikne ve Znojmě první tým zaměřený na komplexní zdravotně-sociální podporu dětí v krizi podle nové metodiky MPSV v ČR, který nabídne podporu dětem a jejich rodinám v krizi do 48 hodin.

Darujte finanční prostředky na auto, abychom se dostali k více dětem. Nebo přispějte na provozní náklady přímé pomoci dětem.

Darujte finanční prostředky na auto, abychom se k dětem dostali rychleji. Nabízíme dvě hlavní formy spolupráce pro firmy – darovací smlouvu a smlouvu o reklamě.

Darovací smlouva

Pokud se rozhodnete podpořit naši práci darovací smlouvou, můžete využít daňové výhody – firmy si mohou hodnotu darů od základu daně odečíst, pokud celková výše darů za daný rok činí alespoň 2 000 Kč. Maximální výše odpočtu je 10 % základu daně sníženého o položky dle § 34 zákona o daních z příjmů., což činí darování nejen přínosným, ale i výhodným. Rádi vám poskytneme vzor darovací smlouvy a vystavíme potvrzení o daru, které standardně zasíláme v lednu, ale na vyžádání i dříve. Na přání vám také dodáme doklad o využití daru, například formou faktury o konkrétním nákupu. Poděkování za vaši podporu zveřejníme na našem webu, ve výroční zprávě či při akcích znojemského týmu.

Smlouva o reklamě

Reklamní spoluprací máte možnost podpořit naši organizaci a zároveň zviditelnit svou firmu. Reklamu můžeme realizovat na našich firemních vozech, v námi provozovaných kavárnách s chráněnými pracovními místy v Brně nebo v interním zpravodaji naší organizace. Pokud máte vlastní představu o podobě reklamy, rádi ji s vámi projednáme. Za provedení reklamy vystavíme fakturu a zajistíme dokumentaci o realizaci.

Kontaktujte nás

Pokud jste se rozhodli podpořit naši pomoc dětem v psychické krizi nebo máte jakékoliv otázky, kontaktujte nás:

Fundraising pro region Znojmo

Nikol Pllunciová
+420 730 511 965
nikol.pllunciova@prahjm.cz


Pokud máte psychické obtíže vy sami nebo někdo ve Vašem okolí na Znojemsku, obraťte se pro odbornou pomoc na Terénní tým region jih.


Mimo auta můžete také přispět na provozní náklady jedné hodiny pomoci odborníka na duševní zdraví. Možná právě tato hodina bude pro dítě
v krizi rozhodující. Váš příspěvek může změnit život dítěte i celé rodiny.

200 Kč = provozní náklady na 1 hodinu odborné pomoci pro dítě v krizi

 


Dívka po pokusu o sebevraždu na Znojemsku dále bojuje

“Dýchá nebo ne?” to je to jediné, co nyní běží Matějovi hlavou. Jeho starší sestra Anna leží na zemi. Hlava nepřirozeně na stranu. Jako by se svět kolem zastavil. Ticho. Náhle se pohne a zachroptí. Žije! Ač zní tyto věty jako z nějakého románu, pochází z příběhu, který se odehrává hned vedle našich všedních dní na Znojemsku. Ačkoliv jsou jeho dílčí aspekty kvůli ochraně skutečných osob pozměněny, jádro zůstává pravdivé. Vraťme se ale na začátek, o několik měsíců dříve.

Běžná domácnost – otec, matka, dcera, syn. Patnáctiletá Anna se potýká s vážnými duševními problémy a nepochopením ze strany svého otce. Má takové úzkosti, že nedokáže odejít do školy. Bojí se všeho. Má pocit, že jí nikdo nerozumí. Jediné, co ji drží, aby se úplně nezhroutila, je vlastní bolest. I přes nové léky se její stav zhoršil natolik, že její rodina musela vyhledat pomoc v Krizovém centru. Zvažovali i hospitalizaci na psychiatrii, ale plná kapacita to neumožňovala. Záchranou se ukázala organizace Práh jižní Morava, která pomáhá dětem i dospělým s duševními potížemi.

Matka byla při první kontaktu s odborníky na duševní zdraví už vcelku zoufalá. Na první návštěvu přijeli sociální pracovník Petr a psychiatrická sestra Jana. „Bylo to horší, než jsme čekali,“ vzpomíná Petr. „Anna měla narušený denní režim, vynechávala školu, sebepoškozovala se a měla sebevražedné sklony.“ Oba pracovníci začali rodině poskytovat pravidelnou podporu několikrát týdně. Věnovali se také matce, pro kterou byla nastalá situace již neúnosná. Anně se podařilo navázat spolupráci s terapeutem. Pracovnice Lenka zjistila, že se Anna cítí v rodině nepochopená a má velké úzkosti mimo domov. „Byla to obrovská zátěž pro všechny,“ říká Lenka. „Snažila jsem se Aničce pomoci nastavit denní režim a zvládat její obavy.“

Anna však odmítala delší hospitalizaci. Po návratu domů tak její stav nadále kolísal. Rodina se snažila zabránit sebepoškozování, ale jednoho večera mladší sourozenec našel Annu doma na zemi po pokusu o sebevraždu oběšením. „Bylo to jako noční můra,“ líčí matka. „Nikdy nezapomenu na ten pohled.“ Matka v šoku kontaktovala tým. Psychiatrická sestra Jana okamžitě zajistila akutní hospitalizaci a terapeutka Eva vyrazila za matkou a sourozencem. „Bylo nutné jednat rychle,“ říká Eva. „Potřebovali jsme stabilizovat celou rodinu.“

Anička byla hospitalizována a pracovnice Lenka a terapeutka Eva ji pravidelně navštěvovaly, stejně jako jejího sourozence. Matce byl přidělen pracovník, aby se mohla psychicky stabilizovat. Celá rodina zůstávala v kontaktu s odborníky, kteří hledali možnosti dlouhodobé stabilizace psychického stavu Anny.

Od úzkostí k naději – příběh chlapce, který překonal svůj strach

14letý Ondřej (jméno je smyšlené) se dva roky potýkal s duševními obtížemi, které mu bránily v běžném životě. Strach z opouštění domova ho izoloval od kamarádů i školy. Díky včasné pomoci odborníků, podpoře rodiny a vlastní odvaze se mu ale podařilo udělat obrovský kus cesty k uzdravení.

„Ondřej se dříve běžně bavil s kamarády, chodil do školy a užíval si život,“ vzpomíná jeho matka s lítostí v hlase. „To se ale před dvěma lety změnilo. Začal se bát chodit ven, do školy i jezdit autobusem. Postupně se jeho svět zúžil jen na čtyři stěny jeho pokoje.“ Škola situaci neignorovala. Kontaktovala tým odborníků na duševní zdraví z organizace Práh jižní Morava a domluvila schůzku s rodinou. Přestup do jiné školy nepřinesl očekávané zlepšení a chlapec nadále zápasil se stejnými problémy, a tak nastala chvíle pro intenzivnější spolupráci. Pracovnice Prahu začala aktivně spolupracovat s rodiči, školou, OSPODem i Pedagogicko-psychologickou poradnou. Do týmu se zapojila také psychiatrická sestra, která navrhla kontaktování psychiatra. Po důkladném vyhodnocení situace začal Ondřej užívat léky, které mu pomohly.

Kromě medikace se chlapec setkával s terapeutem, který s ním pracoval na zvládání jeho strachů a obav. „Bylo to náročné, ale s každým dnem jsme viděli, jak se Ondřej posouvá vpřed,“ popisuje terapeut Ondřejovu cestu. „Zpočátku zvládal jen krátké procházky s doprovodem, postupně se ale jeho svět rozšiřoval.“

Jedním z nejtěžších momentů bylo přezkoušení. Strach z těchto zkoušek byl pro chlapce obrovský. Pracovnice navrhla doprovody do školy a nácvik samostatné jízdy autobusem. Díky pravidelnému kontaktu se školou a rodinou bylo možné průběžně vyhodnocovat chlapcův pokrok. A pokrok skutečně přišel – chlapec úspěšně dokončil zkoušky a začal se zapojovat do aktivit mimo domov, kam dokázal sám dojet autobusem. „Byl to pro něj obrovský krok vpřed,“ říká s hrdostí Ondřejova matka. „Dokázal se postavit svému strachu a uspěl.“

když se Ondřej vrátil do školy, návrat k běžnému režimu nebyl jednoduchý. Po konzultaci s odborníky a rodinou se proto rozhodl pro individuální plán vzdělávání v alternativní škole. „To mu pomohlo zvládat psychickou zátěž a zároveň se dál učit,“ vysvětluje Ondřejova matka. Dnes je Ondřej veselý kluk, který se raduje ze života. Chodí do školy, vídá se s kamarády a cestuje hromadnou dopravou. Jeho příběh je inspirativním příkladem toho, že i s duševními obtížemi se dá žít plnohodnotný život. „Je to stále dlouhá cesta, ale s podporou rodiny a odborníků věříme, že to náš Ondra zvládne,“ dodává s nadějí jeho matka.

Příběh hrubého chování na sociálních sítích s neobvyklým koncem

13letý Tomáš (jméno smyšlené) se stal hrdinou online světa, když se mu podařilo překonat problematické chování na sociálních sítích. Po nevhodném komentáři k příspěvku jiného dítěte s psychickými potížemi se Tomáš ocitl pod drobnohledem rodičů, školy i odborníků. Místo potrestání se mu ale dostalo pomoci a podpory, která mu pomohla lépe zvládat své emoce a vylepšit své online chování.

„Tomášovi se v poslední době nedařilo,“ svěřila se matka s obavami v hlase. „Začal být podrážděný, uzavřený a trávil čím dál tím více času na internetu. Až jednoho dne jsem narazila na jeho profil na sociální síti a uviděla jsem ten komentář…“ Ten byl plný necitlivých slov a zesměšňování jiného dítěte s psychickými potížemi. Rodiče byli zděšení a okamžitě kontaktovali školu a tým odborníků na duševní zdraví z organizace Práh jižní Morava.

„Tomáš si neuvědomoval dopad svých slov,“ vysvětluje psycholožka z Prahu. „Spolupráce s ním se zaměřila na zvládání emocí, jejich ventilaci bezpečným způsobem a zpracování dříve, než by je Tomáš sdílel online.“ Během intenzivní krátkodobé spolupráce se Tomáš naučil lépe chápat své emoce a rozpoznat spouštěče stresu. Nacvičil také různé techniky zvládání emocí, jako je hluboké dýchání, mindfulness a relaxační cvičení. „Tomáš se s nadšením učil a aktivně se zapojoval do práce,“ popisuje psycholožka. „Postupně se stal zodpovědnějším a ohleduplnějším k druhým, a to se odrazilo i v jeho online chování.“

Součástí podpory byla i spolupráce s Tomášovou třídní učitelkou, která pomohla vytvořit v kolektivu podporující prostředí a naučila i další žáky, jak se chovat k lidem s psychickými potížemi. „Dnes je Tomáš úplně jiný člověk,“ s úlevou říká matka. „Dokáže zvládat své emoce a je laskavý k druhým. Jsme nesmírně vděční za pomoc, kterou jsme od odborníků dostali.“


Pokud jste se rozhodli podpořit naši pomoc dětem v psychické krizi nebo máte jakékoliv otázky, kontaktujte nás:

Fundraising pro region Znojmo

Nikol Pllunciová
+420 730 511 965
nikol.pllunciova@prahjm.cz


Pokud máte psychické obtíže vy sami nebo někdo ve Vašem okolí na Znojemsku, obraťte se pro odbornou pomoc na Terénní tým region jih.


Sledujte nás na sociálních sítích

Ať vám neuniknou naše aktivity ani novinky z oblasti péče o duševní zdraví.

Práh jižní Morava, z. ú.

Ne.JSEM cv.OK