Mezi aktivity organizace Práh jižní Morava patří mimo jiné i pravidelné návštěvy škol v rámci preventivních programů.
Workshopy jsou určeny vždy pro jednu třídu studentů/žáků většinou na dobu 2 vyučujících hodin (s přestávkou dle domluvy). S ohledem na vnitřní řád školy a citlivost mnohých témat je zároveň vhodné, aby byl případným dozorujícím pedagogem workshopů třídní učitel.
Cílem workshopů je především informovat studenty o duševním zdraví a duševních onemocněních (jako například schizofrenie, bipolární porucha, deprese či panické ataky) i jejich projevech, a to za využití různých interaktivních technik (modelových situací, skupinových prací, či diskuzí). Dále skrze osobní příběh peer konzultanta (člověka se zkušeností s duševním onemocněním) ukázat, že lidé s duševní onemocněním mohou žít „normálním“ způsobem života.
V rámci workshopů jsou představeny projekty a služby organizace Práh jižní Morava, kterých mohou studenti využít. Pracovník organizace je již v rámci programu k dispozici pro zodpovězení jakýchkoliv otázek studentů.
V případě otázek nebo zájmu o realizaci programu ve Vaší třídě/škole nás prosím kontaktujte na e-mail vzdelavani@prahjm.cz
Program se zaměřuje zážitkovou formou na zlepšení povědomí o duševním zdraví, o tom, jak případně rozpoznat psychické potíže a jak si říci o pomoc.
Cíle programu:
Metody:
Časová dotace programu:
Obsah programu se zaměřuje na rozeznání duševních potíží u sebe, na podporu zvládacích mechanismů vedoucích k rozvoji duševní pohody a na rizikové signály, které již vyžadují odbornou pomoc. Seznamuje studující s prací psychologa, psychiatra a snižuje tak práh pro pomoc. Pomáhá studujícím s orientací v oblastech podpory a komunikace potíží s rodiči.
Cíle programu:
Metody:
Časová dotace programu:
Obsah programu se zaměřuje na podporu třídy a žáka/studenta s psychickými problémy, případně po krizové situaci, s cílem snížit případnou izolaci žáka a zlepšit atmosféru při zátěžovém zážitku krizové situace ve třídě.
Program nabízíme pro základní školy i střední školy.
Cíle programu:
Metody:
Časová dotace programu:
Cílem kurzu je seznámit účastníky s problematikou psychických obtíží u žáků a studentů. V kurzu bude kladen důraz na rozpoznání příznaků psychických problémů jako prevence rozvoje onemocnění, dále na vhodný způsob komunikace s žákem s psychickými potížemi, řešení krizových situací, podporu ve vzdělávacím procesu a spolupráce s následnými službami. Kurz byl akreditován v systému DVPP u MŠMT pod číslem MSMT- 11577/2020-5-365. V současnosti už akreditován není, protože MŠMT změnilo systém akreditací a pro kurzy tohoto typu již akreditace vydávány nejsou.
Obsah programu:
Rozpoznání příznaků psychických problémů a závažných duševních onemocnění jako podpora prevence rozvoje závažného duševního onemocnění a včasné intervence u žáků s duševním onemocněním. Jednání a komunikace s žákem s duševním onemocněním, řešení krizových situací. Podpora žáka s duševním onemocněním v kolektivu a ve vzdělávacím procesu, spolupráce s návaznými službami.
Časová dotace programu:
Program má za cíl pomoci rodičům s orientací v oblasti dušeních potíží u dětí a dospívajících. Zaměřuje se na rozpoznání příznaků potíží, ale také na další témata, která s nimi souvisí. Patří mezi ně například komunikace s dítětem/mladistvým o jeho potížích nebo vhodná podpora při jejich zvládání. V programu je věnován prostor i orientaci v systému odborné pomoci a podpoře psychohygieny.
Cíle programu:
Metody:
Časová dotace programu:
Počet rodičů: